Saturday, 24 November 2012

GAMBAR SAYA


JOHANALIZA JOHARI





Buah-buahan tempatan
jagung
betik


rambutan
                                               



buah naga







manggis

delima


durian













Tuesday, 20 November 2012

keterangan

Buah-buahan tempatan

Negara kita kaya dengan buah-buahan tempatan,seperti manggis,rambutan durian ,belimbing ,betik dan lain-lain.Buah-buahan tempatan banyak khasiat dan banyak zat.Buah betik kaya dengan vitamin A.
Buah limau dan belimbing kaya dengan vitamin C.

Harga buah tempatan tidak mahal.Buah-buahan tempatan segar dan enak dimakan,dan baik sebagai pelawas.Buah-buahan tempatan banyak dijual di pasar dan gerai buah-buahan.



Lembaran kerja.


1. Buah-buahan tempatan berkhasiat dan banyak__________________.

2. Buah betik kaya dengan _______________________.

3. Buah limau dan belimbing kaya dengan _____________________.

4. Harga buah-buahan tempatan tidak _________________.

5. Buah-buahan tempatan enak dimakan dan baik sebagai ______________________.

6. Buah-buahan tempatan banyak dijual di _________________dan di __________________.

lagu buah-buahan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Rancangan Pengajaran Harian.

DISIPLIN ILMU

KELAS

MASA

TARIKH

TEMA

TAJUK

FOKUS UTAMA







FOKUS SAMPINGAN






OBJEKTIF





PENGETAHUAN SEDIA ADA


PENGISIAN KURIKULUM

SISTEM BAHASA

KOSA KATA


ILMU

MEDIA



BAHASA MALAYSIA

1 HIJAU

12.15 – 1.15 PM

06.06.2012

MARI BERTANI

Buah-Buahan Tempatan

SK  1.5  Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

SP  1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat dan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat tunggal.

SK 3.3 Membina dan menulis perkataan,frasa dan ayat dengan betul.

SP 3.3.4  Membina dan menulis perkataan,dan ayat majmuk dengan betul.


Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:-
i)              Murid dapat mengenal dan menamakan buah-buahan secara lisan.
ii)             Mengeja dan menyebut suku kata dan perkataan
iii)            dengan betul berdasarkan gambar.

Murid telah mengenali buah-buahan dalam kehidupan seharian mereka.

Nilai – menghargai,mensyukuri

Tatabahasa

Nama buah-buahan seperti langsat,manggis,rambutan,tembikai,jambu,betik

Matematik,sains

Lap top ,buku teks,,buku aktiviti,lembaran kerja










5

AKTIVITI

Set Induksi

1.Guru meminta murid 
    mencantum puzzle.

-sekarang cikgu mahu kamu mencantum puzzle.
-3 orang murid mengambil bahagian.
-Baiklah,gambar  apakah yang kamu lihat di sini?
-murid menjawab gambar buah.



Langkah 1

Guru bersoal jawab dengan murid mengenai buah-buahan yang mereka kenali.



Rujuk buku teks tahun 1 muka surat 99.

-Adam,apakah buah yang kamu tahu?
-Amir ,kamu suka buah apa?
-kenapa kamu suka buah tersebut?

Murid menamakan pelbagai jenis buah-buahan yang mereka tahu.selain dalam gambar.


Langkah 2

Guru mempamerkan gambar buah-buahan dan minta murid mengeja nama buah.





Baiklah ,ini buah apa?
Sekarang cikgu mahu kamu ikut cikgu mengejakan nama buah-buahan.

be…tik                betik
mang…gis          manggis
e…pal                 epal
du…rian              durian

ram…bu…tan                        rambutan

Latih tubi mengeja perkataan secara kelas,kumpulan dan individu.

Langkah 3
Bersoal jawab .
Perkaitan dengan Ilmu matapelajaran matematik


-Cuba kamu bilang buah yang cikgu pamerkan ini.
-murid membilang satu,dua,tiga,empat ,lima, enam.
-murid menjawab ada 6 .



Langkah 4

Guru menerangkan klasifikasi buah-buahan



-Baiklah disini terdapat dua jenis buah-buahan iaitu buah-buahan tempatan dan buah-buahan luar Negara.
1. Boleh beritahu cikgu apakah buah-buahan tempatan?
2. Murid menjawab dengan pelbagai jawapan.
3. Cikgu menerangkan maksud buah tempatan dan buah luar Negara.


Langkah 5



penutup

Guru mengedarkan lembaran kerja mengenai buah-buahan.
-murid mewarna gambar buah-buahan tempatan.
-murid menamakan nama buah tempatan.

Menyanyi lagu buah-buahan tempatan.